20 Mayıs 2019 Pazartesi

PTT 1.LİG PLAY-OFF ANALİZİ

Necati Katıçelik

Necati Katıçelik

E-Posta :

1461 Trabzon önce deplasmanda amaçsız Boluspor ile sonrada sahasında amacına ulaşmış Rizespor ile karşılaşacak. Bolusporun her ihtimale karşı çok ufak da olsa 40 puanla düşme riski taşıması nedeniyle Trabzon maçında 1 puana oynayacaktır. 1461 Trabzonun Boluspor ile berabere kalıp son haftada evinde Rizeyi yeneceğini düşünmek sanırım en gerçekçi sonuçlardır. 1461 Trabzonsporun var olan 50 puanını 4 puan daha alarak 54 e taşımasını tahmin etmek çok zor değil.

Düşme potasındaki takımların performansı Play-Offa kalacak takımlar içinde çok önemli bir hal almış durumda. Bu hafta Denizlisporun oynayacağı Ankaragücü maçı sanırım adımıza bir tahlihsizlik. Zira son maçı içerde Buca ile olan Denizlispor bu hafta Ankaragücü deplasmanında alacağı 3 puan ile kalmayı garantiler büyük bir olasılıkla dolayısı ilede amacına ulaşmış bir denizli son hafta içerde Bucaya büyük bir ihtimalle mağlup olur.Buca yine şampiyonluğunu garantilemiş Rizespor ile bu hafta içerde oynayacağı maçta puan yada puanlar alarak var olan 49 puanını, 53-55 arası yapağını düşünüyorum.

Manisasporun bu hafta içerde K.Erciyes ile oynaması K.Erciyesin bu hafta sahasında maglup olmasına rağmen şampiyonuğunu ilan etmesi adımıza bir diğer talihsizlik. Bu hafta Manisaporun amaçsız K.Erciyesi yenmesi en normal sonuç olacaktır. Son Hafta bizle oynayayan Manisaspor bize yenilsede var olan 50 puanını K.Erciyesi yenerek 53 yapacaktır.K.Erciyese puan kaybetmesi bizim Karşıyakayı deplasmanda yenmemiz halinde Manisasporu son hafta sıralamada altımıza almamız için gereklidir.

Konyaspor bu hafta Ş.Urfa deplasmanında ve son hafta evinde A.Gücü ile karşılaşacak olup iki amaçsız rakipten de 3 puan alması en normal sonuçtur. Ş.Urfa deplasmanından 1 puan alması durumunda dahi son hafta içerde A.Gücünü rahat yeneceğini düşünürsek var olan 49 puanını, 53-55 arasına taşıyacaktır. Bu Hafta zayıf bir ihtimalde olsa Ş.Urfada 3 puan bırakması halinde puanı en az 52 olacaktır.

Karşıyaka bu hafta bizle evinde karşılaşacak ve son hafta Kartal deplasmanına çıkacaktır.Karşıyaka var olan 47 puanını önündeki iki maçı alarak 53 yapmak isteyecektir. Karşıyakanın kalan iki maçta 0 puan da alma 6 puanda alma olasılığı vardır. Her iki maçıda 3 ihtimalli maçlardır.

Demirspor kalan iki maçınıda düşme riski taşıyan takımlarla yapacaktır, onun için bu hafta ne olursa olsun evinde Göztepeyi yenmek ve son hafta Deplasmanda Samsunu yenmek zorunda play-Offa kalmak istiyorsa.
Kalan iki maçı 3 ihtimalli maçlardır. Samsunspor maçı bu hafta oynanacak maçlara göre zorluk derecesi şekillenecek maçtır. Samsunspor Bu hafta amaçsız G.B.B den alacağı skor altındaki iki takımın Kartalspor ile Tavşanlı Linyitsporun birbirleriyle oynaması Samsun adına avantaj da olabilir ve bu hafta ligde Kalmayı garantiliyebilir ki o durumda Demirsporun karşısına çıkması büyük bir Şans olacaktır. Aksi taktirde zorluk derecesi çok yüksek bir maç olacaktır.

Yukarıdaki değerlendirmelerden sonra bizi ilgilendiren Adanasporumuzun ne yapabileceğidir. Biz Karşıyakayı deplasmanda yenmeliyiz ki bu çok zor. Ve son hafta evimizde Manisasporu yenmeliyiz ama bu ihtimalde dahi Play-offa kalma şansımız malesef ki diğer takımlara bağlı. Biz iki maçta 6 puan alacağımızı varsayarsak zaten Karşıyakayı saf dışı bıraktık demektir. Eğer 1461 Trabzonspor play-off oynayacaksa en az 2 takımıda sıralamada altımıza almamız gerekiyorki bu ancak Konyasporun bu hafta ŞanlıUrfaspora mağlup olması, Bucasporun kalan maçlarından en fazla 2 puan çıkartması ( ki bu çok çok zor ve düşük bir olasılık, hatta imkansız),Demirsporun kalan 2 maçından en fazla 4 puan çıkartması ( ki bence 4 puan bile  iyi sonuç) ve Manisasporun bu hafta K.Erciyese puan yada puanlar vermesi olasılıklarından en az 2 sinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu yukarıda saydığım olasılıklardan en az 2 sinin gerçekleşmesi ve bizim kalan iki maçımızıda kazanmamız durumunda ancak play-offa kalabiliyoruz.

Evet imkansız değil ama çok zor bir durum. Allah Yardımcımız Olsun…


03 Mayıs 2013 Cuma 10:21
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.