20 Mayıs 2019 Pazartesi

" TARAFTAR UYUMA, TAKIMINA SAHİP ÇIK "

Necati Katıçelik

Necati Katıçelik

E-Posta :

" YÖNETİM UYUMA TARAFTARINA SAHİP ÇIK " sloganı çok sık karşılaştığımız bir slogandır. Fakat nedense, " TARAFTAR UYUMA, TAKIMINA SAHİP ÇIK " diyecek bir yapılanmaya gitmeyi ise beceremiyoruz.

Sanırım bilyoner.com’un geçmişte, 1 milyon kişiyle yapıldığı ifade edilen anket sonuçlarını okumuştum.Gerçeği yansıtmadığı iddia edilse de o anket, Türkiye genelinde üç büyüklerin taraftar oranının yüzde 88 olduğunu, Galatasaray'ın % 35, Fenerbahçe'nin % 33, Beşiktaş'ın % 20, Trabzonspor'un ise % 4 ve diğer kulüplerin toplam taraftar sayısı içerisinde sadece % 8 de kaldığını anımsıyorum.

Futbolumuzda rekabet yok. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş üçlüsünün den oluşan TEKEL zihniyeti oluşmuş durumda. Bu Tekelin, kolay kolay kırılamayacağı da aşikâr. Çünkü üç büyüklerle, diğerleri arasında, hele şimdilerde aşılması çok zor bir uçurum var. Kamuoyu ve medyanın ilgisi ve yaptırım gücü, ticari ve ekonomik güç, devlet kademesindeki etkinlik, aklımıza gelen her şey açık ara üç büyük lehine işliyor.
Arz Talep meselesi dense de, ülkemizde medyanın ilgi odağı İstanbul. Yıllar öncesinden başlayan üç büyük destekçiliğinin bugün vardığı nokta ise güzel Adana’mız da sahiplenme duygusunun yok olma tehlikesi.

Biz Adanalılar olarak, yüreğimiz kendi takımımız için atmazsa, futbolumuz nasıl sahiplenme duygusuyla buluşacak? Kalıcı başarılar, taraftar desteğiyle bütünleşip nasıl sağlanacak? Ekonomik büyüme, ticari gelir nasıl artacak? Güçlü lobiler nasıl oluşacak ve kulüplerimiz nasıl ayakta duracak?

Futbolda olmazsa olmaz değerlerin başında tabii ki biz taraftar gelir. Taraftarlık olgumuz, maalesef yolun başındaki görsel ve yazılı basın sayesinde farklılık göstermekte. Batı ülkelerinde, insanlar öncelikli ve ağırlıklı olarak kendi kentinin takımının taraftarıdır.

Oysa bizde, taraftar ya Galatasaray ya Fenerbahçe ya da Beşiktaş'ın taraftarıdır ya da hem bu 3 takımdan birinin hem de kendi şehrimizin takımının taraftarıyız. Büyükle, güçlüyle, hükmedenle anılmak, aslında bizim milletçe de karakteristik bir özelliğimiz ve önemli ölçüde bu olayı tetikleyen bir unsur galiba.

Sanırım artık, sahiplenme duygumuzun desteğiyle, yeni neslin, şehrimizin takımı ADANASPORLU olarak yetişmesi amacıyla bir şeyler yapma ve organize olma zamanı geldi de geçiyor bile. Öyleyse ne dersiniz söylemenin artık zamanı gelmedi mi? Gelin hep birlikte organize olalım, plan ve proğramlı olarak, Şehrimizde yaşayan, yeni doğan ve yetişen yeni neslin ADANASPORLU olması için çabalayalım. Hep beraber Adanaspor’ umuza sahip çıkalım ve bağıralım;

" TARAFTAR UYUMA, TAKIMINA SAHİP ÇIK "


11 Ekim 2012 Perşembe 13:54
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.