21 Nisan 2019 Pazar

Dişi Kaplanlar ''Bayan Tribünü İstiyoruz''

disi-kaplanlar-bayan-tribunu-istiyoruz

Adanaspor; kimisi için aşk, kimisi için tutku, kimisi için sevgi... Ve kimisi için hayatın ta kendisi..
12 Mart 2013 Salı 10:33

Adanaspor'a gönül veren Dişi Kaplanlar'ın kurucuları Fatoş Çelik, Gizem Yurdaer ve Müge Aydın. Hedefleri; takımın ismini her platformda duyurmak ve Adanaspor sevgisini şehre ve gelecek nesillere aktarmak. Kadın tribünü eksikliğinden şikayetçi olan Dişi Kaplanlar, bu sebeple akşam maçlarında kadın taraftar sayısının düşmesinden yakınıyor.

 

DİŞİ KAPLANLAR( Müge Aydın/Gizem Yurdaer'ın)

Adanaspor'a yaptığı o meşhur besteden bir bölüm;
 



Adımız Dişi Kaplan sevgimiz sonsuz

Birleştik kardeşçe biz omuz omuz

Bekledik şampiyonluk gelecek diye

Terketmedik sevgimizi biz süper lige

 

Hepimiz rest çektik evdekilere

Cafede gezmedik sevgilimizle

Turuncuyla beyazı yan yana koyduk

Adana'nın uğuru bakın biz olduk.

 

 

Aliye Gültekin: Dişi Kaplanlar fikri nasıl ortaya çıktı ve kurulma amacı nedir?

Müge Aydın: Dişi Kaplanlar fikri iki üç bayanken maçlara gelen başka bayanlarında olduğunu fark edince ortaya çıktı. İnternet üzerinden insanlarla tanışmaya ve maçlarda birlikte durmaya karar verdik. Kurulma amacımız; Adanaspor’un Bayan Taraftar Grubunun da olması gerektiğine inanmamız oldu. O yıllarda, tribünde küfür ve şiddet çok fazlaydı belki bir nebze azalır düşüncesindeydik.

 

Aliye Gültekin: Dişi Kaplanlar olarak kaç kişiyle başladınız ve şu an kaç kişiye geldiniz?


Müge Aydın: Dişi Kaplanlar olarak 2-3 kişiydik önce. Şuanda sayı o kadar değişiyor ki akşam maçlarında azalıyor mesela. Halen şehre futbolu sevdirmekte zorluk çekiyoruz. Ortalama olarak 60 kişiyiz ama herkesi tek bir çatı altında toplamakta zorlanıyoruz.

 

Aliye Gültekin: Sezon başında ilk üç maç seyircisiz oynandı ve çok güzel etkinlikler yaptınız, içinizde yaratıcı fikirleri olan var mı?

Müge Aydın: Teşekkür ederiz. Elimizden geleni yapmaya çalıştık elbette içimizde yaratıcı fikirleri olanlar var ama maddiyat da önemli. Biz imkanlar sağladığı taktirde bir şeyler yapıyoruz.

 

Aliye Gültekin: Seyircisiz maçta "Sahaya ineriz, hepinizi döveriz" küfüre alternatif bir slogan mıydı?

Müge Aydın: Elbette biraz komik olsun istedik. Küfüre karşıyız tribüne daha fazla bayanın gelmesi için küfür’ün azalması şart. Şuanda gündemde hep böyle komik tribün sözleri var. Bizimde bir katkımız olsun dedik.

 

Aliye Gültekin: Futbol oynamak veya izlemek sizce nasıl bir duygu?


Müge Aydın: Sporun her dalı ayrı güzel tabiî ki ama futbol çok farklı. Futbol bir yaşam biçimi en önemlisi de Aşk. Küçükken ilk tribüne girdiğimde hissetmiştim binlerce insanın kalbi aynı anda atıyor ve o atmosferi hissediyorsunuz. Sadece Futbolcular oynamıyor sahada, tribünde bizler, ekran başında insanlar herkesin kalbi aynı duyguyla atıyor. Öyle ki bir düşünün bazı insanların kalbi bu heyecanı kaldıramıyor kalp krizi geçiren bir sürü insanın haberini duyuyoruz. 


Aliye Gültekin: Bayanların en çok zorlandığı kural OFSAYT.. Bayanlar ofsaytı biliyor mu?

Müge Aydın: Ofsaytı internette bir sitede bayanlar için şöyle tanımlıyorlar.
Ucuzluktaki süper çantayı almak için bir mağazaya girdiniz. Sadece bir tane kalmış, o da kasanın (kale) hemen yanında. Ama bu çantanın tek taliplisi siz değilsiniz. Çantayı gözüne kestiren diğer bir müşteri (rakip oyuncu) de sizin hemen yanınızda bitiveriyor. İkiniz de durumun farkındasınız ve hızla kasaya (kaleye) yöneliyorsunuz. Tam o esnada; biraz önce bluz aldığınız başka bir mağaza'da ödemeyi yaptıktan hemen sonra çalan cebinizi cevaplamak için cüzdanınızı çantanıza koymadan arkadaşınıza verdiğinizi ve onda unuttuğunuzu fark ediyorsunuz. Bir yandan kasaya doğru koşarken diğer yandan da elinizi havaya kaldırarak arkanızda kalan arkadaşınızdan
cüzdanı(topu) istiyorsunuz. Öyle bir durumdasınız ki, rakibinizin gerisinde kalırsanız kasaya daha uzak kalacağınız için avantajınızı kaybedeceksiniz ama eğer arkaya geçmezsiniz arkadaşınızdan uzak kalıyorsunuz ve arkadasınız da o kalabalıkta size cüzdanınızı fırlatamıyor, her şey bir an meselesi. Bu durumda yapmanız gereken rakibinizin arkasına geçip cüzdanı (topu) almanız ve cüzdanı ele geçirdikten sonra rakibinizi geçmeye çalışmanız.
İste ofsayt bu. Top sana atıldığı anda kaleye rakibinden daha yakın olamazsın. Bu şekilde anlatılınca emin olun bayanlar Ofsaytı biliyor.


Aliye Gültekin: Dişi Kaplanlar olarak bir maça nasıl hazırlanıyorsunuz?


Müge Aydın: Facebook ve Twitter’dan maç gününü ve saatini yazıyoruz herkes de kendini ona göre ayarlıyor. Grup içinde iş birliği var mesela Liseli Dişi Kaplanlarımız ve Üniversiteli Dişi Kaplanlarımız var. Herkes örgütsel bir şekilde hızla çalışıyor. Okullarda Adanaspor’u tanıtıp yeni bayanları aramıza davet ediyorlar. O hafta bir pankart yada show yapılacaksa günler öncesinden kimler müsaitse toplanıp hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. 


Aliye Gültekin: Tribünlerde pankartlarınızı görüyoruz, bu uğraş isteyen bir konu değil mi?

Müge Aydın: Elbette ama sevdiğiniz bir işi zaten gönüllü olarak yaparsınız ayrıca zafere oturduğunuz yerden ulaşamazsınız .


Aliye Gültekin: Bayanlar tribünlere geldikten sonra küfürler azaldı mı veya azalması için bir çabanız var mı?
Müge Aydın: Ben azaldığını düşünüyorum bundan 6 yıl öncesinde daha fazlaydı hatırlıyorum. Şuanda var tabi ki ama toplu şekilde küfür kalktı artık. Tribünde varlığımızı biliyorlar biri küfür ettiği zaman diğeri sus burada bayanlar var diye uyarıyor. Bizlere saygı göstermeleri hoşumuza gidiyor.

 

Aliye Gültekin: Sosyal projelerde yer alıyor musunuz, Dişi Kaplanlar olarak hedefleriniz nedir?

Müge Aydın: Bir çok sosyal projede yer aldık almaya da devam edeceğiz. 23 Nisanda Lösemili çocuklara yardım ediyoruz. Yaşlıları ziyaret ediyoruz. Engelli vatandaşlarımız için projelere katıldık. Önümüzdeki 23 Nisan içinde çok güzel bir projemiz var faaliyete geçirebilirsek fakir bir köy okulunda öğrencilere ücretsiz tiyatro gösterisi hazırlayacağız. Hedefimiz Futbolun sadece Futbol olmadığını, tribünlerde şiddetten daha farklı şeylerinde olabileceğini göstermek ve en önemlisi Adanaspor’umuzun ismini her platformda layıkıyla sergilemek.


Aliye Gültekin: Turbeyler Grubu ile beraber mi oturuyorsunuz ya da ayrı bir tribününüz var mı?

Müge Aydın: Yıllarca Maratonda bir köşede kendi başımıza durduk. Bu sezon Turbeyler Grubuyla birlikteydik fakat bu çok zor bir durum. Çoğu şeyin önüne geçemiyoruz. Bayan Tribünü istiyoruz fakat bazı sebeplerden dolayı bu olmuyor. Yine de vazgeçmiyoruz. Göztepe maçı itibarı ile Turbeyler’in eski yerinde yer alacağız. Güney Kale Arkası Kafes olarak adlandırdığımız yerde.

 

Aliye Gültekin: Maç içerisinde nasıl tezahüratlar yapıyorsunuz, küfür edenler var mı?

Müge Aydın: Maç içerisinde Turbeyler Grubu ile birlikte tezahüratlar yapıyoruz. Ayrı gitmenin bir anlamı yok. Birlik olmak tribün için çok önemli. Kızlar içinde küfür edenler olmuyor çünkü yeni katılanlara kurallarımızı söylüyoruz. Küfüre, saygısızlığa, makyaja ve sorumsuzluğa tahammülümüz yok. Belirli kurallar koymazsak aklı başında bir grubumuz olmaz. Her şey ciddiyeti bozmadan devam etmeli. 


Aliye Gültekin: Seyircisiz maçlarda erkeklerin olmadığı anda Adanaspor'a gereken desteği verebildiniz mi?

Müge Aydın: Yönetimden ve Adanasporlu ağabeylerimizden aldığımız destekle kendi imkanlarımızla bir şeyler yaptık. Güzel olduğuna inanıyorum. Zaten İstanbul takımlarının sergilemiş olduğu performansı bizden bekleyenler var ise önce bizleri desteklemelerini öneririm. Ses açısından çok iyiydik ve maçta etkili olduğumuzu düşünüyorum. Özetleri izlediğim zaman bakıyorum rakip takımın her pozisyonunda çığlıklarla dikkat dağıtmayı başarmışız.

 

Aliye Gültekin: Dişi Kaplanlar olarak sosyal medyada etkin misiniz?

Müge Aydın: Evet Sosyal Medyada Facebook sayfamız ve Twitter hesabımız var. Bizlere oradan ulaşabilirler.

 


Aliye Gültekin: Bayanlar olarak hakemlerden şikayetiniz var mı?


Müge Aydın: Fırat Aydınus çoğu insanın hayallerini yıktı. Asla hakkımız helal olmayacak bizde büyük bir yara bıraktı. 
Bu konuda fazla yorum yapmayacağım.


Haberin Asl için  bknz.
http://www.adanahabergazetesi.com.tr/kufure-ve-makyaja-tahammulumuz-yok.html
 

Röportaj: Aliye Gültekin

Fotoğraflar: Nuri Pir

 



Haber okunma sayısı: 2817

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

turbeyler

Turbeyler...

05 Ekim 2013 Cumartesi 14:45
-adanaspor-sehitlerini-anma-gunu

Adanaspor Şehitlerini Anma Günü...

19 Eylül 2013 Perşembe 16:35
turbeyler-gurubundan-aciklama-

Turbeyler Gurubundan Açıklama..

09 Eylül 2013 Pazartesi 10:59
hasta-ettin-sen-beni-hasta

HASTA ETTİN, SEN BENİ HASTA!

28 Ağustos 2013 Çarşamba 12:37
karsiyaka-maci-taraftar-yorumlari

Karşıyaka Maçı Taraftar Yorumları...

26 Ağustos 2013 Pazartesi 17:02
adanaspor-hikayeleri---

ADANASPOR HİKAYELERİ

24 Ağustos 2013 Cumartesi 10:08