21 Mayıs 2019 Salı

Adanaspor Sözlüğü

adanaspor-sozlugu

Elbette bu sözlükte eksik kalanlar , unutulanlar ve hatta hali hazırda olup ta eklenecekler de vardır. Bilgi ve belgesi olanladan bunu Adanaspor sayfalarına ve bizlere iletmesidir. Bu sözlük bir şahsın değil tüm Adanasporlular'ındır.
15 Kasım 2012 Perşembe 10:27

Adanaspor Sözlüğü
1954–2010
Bir Çukurova Destanı’nın
(Hem Resmi Hem Gayri Resmi)
Tarihi

Sözlük çalışmasında son durumu şöyle bir toparlayalım:
Adana’dan Beşiktaş’a
Kulüpler arasında futbolcu alışverişinden daha olağan ne olabilir? Ama bazı transfer trafiği dikkat çekicidir. Örneğin Adanaspor ve BJK arasında böyle bir durum söz konusudur.
Listeyi şöyle yapalım:
Dorde Miliç iki kez gitmiştir birincisinde futbolcudur, ikincisinde teknik direktördür, teknik direktörlüğü sırasında Beşiktaş’ı şampiyon da yapmıştır. (1973 futbolcu olarak)(1980 T.Direktör olarak)

Reşit Kaynak (1975), bir maçta Adanaspor’a gol atmaya yanaşmadığı için oyundan da alınmıştır.

Gündüz Tekin Onay, teknik direktör olarak gitmiştir. (1975) “Bir kibrit çak” kampanyasıyla ekonomik yönden BJK’ye katkı da sağlamaya çalışmıştır.

Özer Umdu, 1979’da Adanaspor’da gol kralı olduktan sonra gitmiştir. Takasta Bora Öztürk alınmıştır.

Bora Öztürk, 1981’de Adanaspor’da gol kralı olduktan sonra BJK’ye geri gitmiştir, takasta Özer de Adanaspor’a dönmüştür.

Orhan Kaynak, 90’lı yıllarda gitmiştir.
Murat Şahin(2004),
Ümit Aydın(2003),
Ersan Âdem Gülüm(2010)

Ve Kemal Kılıç elbette…
Not: Murat Şahin direkt olarak Adanaspor’dan gitmemiştir. Adanaspor’dan ayrıldıktan 1 sezon sonra Beşiktaş forması giymiştir.

Ali Gedikbaş: Adanaspor’un kurucularındandır. Sarı-lacivert olan ilk renklerimizin turuncu-beyaz’a dönüştürüldüğü kongrede önemli pay sahiplerinden birisidir. (1964)

Bir Arma Uğruna: Tribünlerde uzun süre yer bulan anlamlı pankartlarımızdan. Sevinç, coşku, hüzün, gözyaşı; her şey bir arma içindir, net tarifidir. (2008)

Biz Bitti Demeden Bitmez: Adanaspor tribünlerinin son yıllarda sürekli dile getirdiği, en zor anlardan zafere çıkışın sembolü olan slogandır. Pankart olarak da tribünlerde yer bulmuştur. (2009)

Yarınlar Bizim: Tribünlerde yaşanan ayrılıklar ve sağlanamayan birlik adına liseli gençlerin geleceğe dair isteği, özlemi olan slogandır. Pankart olarak da tribünlerde yer bulmuştur. (2008)

Kimi Sevsem Sensin: Adanaspor’u gözünün gördüğü her şeyle bütünleştirenlerin sloganıdır. Sopalı pankart ve normal pankart olarak tribünlerimizde kendine yer bulmuştur. (2008)

Ömrümün En Güzel Hikâyesi: Adanaspor’umuza ithafen söylenmiş ve ortaya çıkmış söz grubudur. Aynı isimle bloglar açılmış, tribünlerde pankartlar yapılmış ve kitap dahi çıkartılmıştır. (2008)

Maceramız Bu Şehirde Başladı: Adanaspor serüveninin bu şehirde, bu topraklarda hayat bulduğunu ve dışardan ithal edilmediğini vurgulayan söz grubudur. Pankartlarımızın en özellerindendir. (2007)

Ben Sana Mecburum: Attila İlhan’ın aynı adlı şiirinden esinlenilerek tribünlerimize monte edilen bir sözdür. Pankartı da mevcuttur. (2006)

Aşk-ı Deplasman: Deplasman maceraları başkadır diyenlerin sloganıdır. Armanın peşinden gidilen yüzlerce, binlerce kilometrenin ne kadar anlamlı ve özel olduğunu vurgulamak adına bir araya getirilen bu söz, evrensel boyutlarını kazanmış durumda ve bu günlerde bir çok tribün grubu tarafından da kullanılmaktadır. (2007)

Cem Hallaçeli: Adanaspor’umuzda forma giydiği 2 yılda, takımımız 2 şampiyonluk kazanmıştır. Kısa süreli turuncu-beyaz macerasında sahadaki duruşuyla tribünlere güven vermiştir. (2007)

Halit Köprülü: Gösterişsiz ama faydalı futboluyla tribünlerde kendisine özel bir konum kazanmıştır. Adanaspor macerası kısa sürmesine rağmen hafızalarda yer etmiştir. (2007)

Hakan Hacıbektaşoğlu: Nam-ı diğer “sıkılı yumruk”. Adana derbisinin ardından maraton telleri üzerine çıkıp sıktığı yumrukla uzun yıllar hafızalardan çıkmayacak o meşhur pozu vermiş ve gönüllerde taht kurmuştur. 2 ayrı dönemde Adanaspor formasını terletmiş, kimilerine göre efsaneler arasına girmiştir. (2003-2007)

Uche: Çok kısa süren Adanaspor macerasına rağmen uzun yıllar tribünlerimizde tebessümle anılan isimdir. Tribünlerde “auta giden adam” olarak da anılmaktadır. (1999)

Suad Katana: Boşnak hoca Muzuroviç’le beraber gelmiş ve çok kısa bir süre forma giymiştir. Savunmada oynamasına rağmen kıvrak çalımları ve soğukkanlılığıyla güven ve keyif vermiştir. (1998)

Etouke: 1.5 yıla yakın bir süreyi Adanaspor’umuzda geçirmesine rağmen forma giydiği maç sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen siyahi oyuncudur. (1999)

Demiroviç: Büyük umutlarla alınan ancak bir türlü dikiş tutturamayan Boşnak oyuncudur. (1998)

Kuruluş:1966 yılının Haziran ayında Adanaspor, Torosspor ve Akınspor'un birleşmesiyle kuruldu Adını Adanaspor’dan renklerini Torosspor’dan aldı.

Sarı Lacivert: İlk renklerimizdir. O yıl 2.ligdeki tek Sarı Lacivert renkli kulüp

İlk Kadrodaki Futbolcular:
Kaleciler: Erden, Erol, Talip
Bekler: Asım, Ersin, Erol, Çetin, Kamuran, Turgut
Kanat oyuncuları: B.Erol, İsmail, Mamik, Hüseyin,Aydoğan
Forvetler: Erdoğan, Hasan, Turgut, Rıza, Alkay, Nuri, Kemal, Mustafa, Dimitri

İlk ideal kadro: Erden, Kamuran, Asım, Hüseyin, İsmail, Mamik, Nuri, Erdoğan, Alpay, Hasan, Rıza

Recep Adanır: Beşiktaşlı eski futbolcu, Adanaspor’un ilk antrenörü

İlk İdare Heyeti:
Başkan: Ali Sepici
2.Başkan: Cumali Aslankeser
Sekreter: Ahmet Kavrakoğlu

İlk Hazırlık maçları:
Mersin İdmanyurdu'na 3–1 yenildik
Adana Demirspor'a 1–0 yenildik
Kayserispor'u 2–1 yendik

Erden Arat: Şekerspor’dan 30.000 TL'ye transfer edilen kalecimizdir.

Bekir Alpkaya: 2000’li yılların başında kurulan Turuncu Beyazlılar Derneği’ne bir süre başkanlık yapmıştır.

Hulusi Şenel: 1990’ların sonunda devraldığı bayrağı 10 yılı aşkın bir süre taşımış, farklı dönemler içerisinde Turbeyler Grubu, Asabiler Grubu ve Cefakârlar Grubu’na liderlik yapmıştır.

İhsan Konuş: 90’ların sonu ve 2000’lerin başında Turbeyler Grubu’na, daha sonra Asabiler Grubu’na liderlik yapmıştır.

İsa Dağlı: 2000’lerin başında önce Turbeyler Grubu’na daha sonra Cefakârlar Grubu’na tribün liderliği yapmış, 2007 yılında tribünlerin birleşmesiyle bir araya gelmesinin ardından yeniden Turbeyler Grubu’na bir dönem liderlik yapmıştır.

İsa (Eskici): 1990’ların ortalarında Güney Maraton tribününün ortasında konuşlanan Turbeyler Grubu’na liderlik yapmıştır. Taraftarlar arasında Eskici İsa olarak da bilinmektedir.

Murat Burak Bakal: 2000’li yılların başında Asabiler Grubu’na, 2007’den sonraki dönemde ise Turbeyler Grubu’na liderlik yapmıştır.

Murat Mert: 2006 yılında kurulan Genç Adanasporlular Derneği’ne başkanlık yapmıştır.

Mustafa Çamurdan (Cefo): 2000’lerin başında önce Turbeyler Grubu’na daha sonra Cefakârlar Grubu’na tribün liderliği yapmıştır.

Mutlu Şenyürek: 2008’den bu yana Turbeyler Grubu’na liderlik yapmaktadır.

Salman: 1990’ların ortalarında Turbeyler Grubu’na liderlik yapmıştır.

Soner Gümüş: 2000’li yılların başında Cefakârlar Grubu’na, 2007’den sonraki dönemde ise Turbeyler Grubu’na liderlik yapmıştır.

Taner Dura: 1990’ların sonunda Turbeyler Grubu’na liderlik yapmıştır. 1954 Adanaspor Taraftarlar Derneği Başkanı ve aynı zamanda eski amigolardan Tevriz Dura’nın kardeşidir.

Refik Gül: 2000’lerin başında önce Turbeyler Grubu’nda daha sonra Vahşi Kaplanlar Grubu’nda tribün liderliği yapmış, 2007’den bu yana da Turbeyler Grubu içerisinde liderlik yapmaktadır.

Tevriz Dura: 1990’lı yıllardan bu yana 1954 Adanaspor Taraftarlar Derneği’ne başkanlık yapmaktadır.

Bayram Akgül: 2006'dan beri Adanasporun başkanıdır. Adına, “Sen varken bize her gün Bayram” pankartı yapılan, taraftarın büyük başkan diye çağırdığı, transferde kulüp çıkarları doğrultusunda menajerlerin yüzünü güldürmeyen başkandır.

Erdoğan Özlüşen: 1970–71 sezonunda Adanasporun ilk defa Süper Lige yükseldiğinde hem kulüp başkanı hem de Belediye başkanlığı görevinde bulunmuş isimdir.

Gökmen Yıldıran: Adanaspor’da oynayıp (Elazığspor’dayken) kalp krizinden (Reşit, İrfan, Kayhan’dan sonra) ölen dördüncü futbolcumuzdur.

Cihat Erbil: Üçüncü ligde şampiyonluğumuzda büyük pay sahibi olan, bir kolunun kesildiğini duyduğumuzda çok üzüldüğümüz teknik direktörümüzdür.

Halilagiç: Adanaspor’da da forma giyen şair futbolcudur.

Alban Bushi: 1999/2000 sezonu başında Adanaspor'a transfer olan Arnavut futbolcudur. İlk yılında 9 gol atmıştır. Sezon sonu İstanbulspor'a transfer olmuştur.

Adana Turuncudur: İlk defa bir Demirspor-Adanaspor maçında söylenmiştir. Slogan bir simgeye dönüşmüş ve her maçta tekrarlanmıştır.

Turbey: Turuncu Beyazın kısaltılmış halidir, bunu bilmeyen taraftarımız yoktur ama sözlükte yerini alsın.

Adanaspor: Lig tarihinde 21 sezon mücadele etmiş takımlar arasında 15.sırada yer almıştır. 670 maç oynamış,196 galibiyet, 206 beraberlik, 268 mağlubiyet, 738 gol atıp 887 gol yemiş 667 puan toplamıştır.

Gündüz Tekin Onay: Adanaspor ilk döneminde, 1974 senesinde Adanaspor lig dördüncüsü olmuştur. İkinci döneminde, 1980–81 sezonun da Adanaspor ligi ikinci bitirmiştir, bu süre zarfında Adana Demirspor'a hiç yenilmemiştir.

Miliç: "Adana sensiz bir hiç, hoş geldin yuvana Miliç". Hava alanında karşılamaya giden taraftarlarca adına bu pankart yazılmıştır.

Reşat Yılmaz: Çeşitli şanssızlıklara ve ağır sakatlığına karşın, 5 yıl daha futbol oynayarak tüm otoriteleri yanıltan, çok yetenekli olup turuncu-beyazlı renkler ile özdeşleşmiş orta saha virtüözüdür.

11 Eylül 1966: 2.ligdeki ilk maçın tarihidir.
Karagümrükspor ile kendi evimizde oynanmıştır.
Karagümrük 25. dakikada İlhan ile 1–0 öne geçmiş ve 46. dakikada Mamik beraberliği sağlamıştır.
Dolayısıyla 2.ligde ilk golümüzü Mamik kaydetmiştir

2: Süper ligde bir sezonda aldığımız en az galibiyet(2000–2001 sezonu)
7: Üç büyüklerden bir maçta yediğimiz en fazla gol(1988–1989 sezonu, Galatasaray’a 7–3 yenildik)
13: Süper ligde bir sezonda aldığımız en fazla galibiyet(1975–1976 sezonu)
15: Süper ligde bir sezonda aldığımız en fazla beraberlik(1983–1984 sezonu)
19: Süper ligde bir sezonda bir futbolcumuzun attığı en fazla gol(Cenk işler 2000–2001, Necati Ateş 2002–2003)
20: Süper ligde bir sezonda attığımız en az gol(1979–1980 sezonu)
21: Süper ligde bir sezonda yediğimiz en az gol(1973–1974 sezonu)
24: Süper ligde bir sezonda aldığımız en fazla mağlubiyet(2003–2004 sezonu)
53:Süper ligde bir sezonda attığımız en fazla gol(1988–1989 sezonu)
91: Süper ligde bir sezonda yediğimiz en fazla gol(2000–2001 sezonu)

Beşiktaş: Üç büyükler içinde en fazla galibiyet aldığımız takım(14 galibiyet)

Bursaspor: En çok karşılaştığımız Anadolu takımı… Toplam 42 maç…

Fenerbahçe: Üç büyükler içinde en fazla beraberlik ve mağlubiyet aldığımız takım(14 beraberlik; 22 mağlubiyet)

4–0: Üç büyüklerden aldığımız en farklı galibiyet(1972–1973 sezonu, Fenerbahçe’yi 4–0 yendik)
6–0: Üç büyüklerden aldığımız en farklı mağlubiyet(1998–1999 sezonu, Beşiktaş’a 6–0 yenildik)
Adanaspor: Anadolu takımları arasında üç büyükleri de alına alıp ikinci olmayı başaran iki takımdan birisidir. (Öteki takım Trabzon)

Reşit Kaynak: Jübile (Malatya-Adana) maçında zarar eden futbolcu.

Vedat Bayraktar: Reşit Kaynak’ın deyişiyle: “Her sezon Adanaspor’da savunmada oynamasına rağmen 5-6 gol atardı. Nereye mi tabi ki, kendi kalesine…”

Emre Aktaş: Bankasya (Adanaspor’)dan süper lige kiralık giden oyuncu, yeteneklerinin farkına varsa milli takımda oynayabilecek topçudur.

Bursaspor -Adanaspor: 1 -0/ 1971–1972 Sezonu, 1. Lig 6. Hafta Maçı (24.10.1971)
Adanaspor'un süper lig tarihindeki; ilk mağlubiyeti, ayrıca deplasmanda mağlubiyet aldığı ilk maçtır
Adanaspor Fenerbahçe: 0–0 / 1971–1972 Sezonu 1. Lig 9. Hafta Maçı (1.11.1971)
Adanaspor'un süper ligde, evinde beraberlik aldığı ilk maçtır.
Adanaspor Boluspor: 0–1 / 1971–1972 Sezonu 1. Lig 10. Hafta Maçı (8.11.1971)
Adanaspor'un süper ligde; evinde mağlubiyet aldığı ilk maç.

Mersin İdmanyurdu Adanaspor: 2–2/ 1971–1972 Sezonu süper lig 2. Hafta Maçı (9.08.1971) deplasmanda beraberlik aldığı, deplasmanda oynadığı, deplasmanda gol attığı, deplasmanda gol yediği, deplasmanda puan aldığı ilk maç.
Mersin İdmanyurdu Adanaspor: 0–1/ 1972–1973 Sezonu 1. Lig 10. Hafta Maçı (9.11.1972) Adanaspor'un süper lig tarihindeki; deplasmanda galibiyet aldığı ilk maç. (tarihinde ilk kez 1971–1972 sezonunda süper ligde yer alan Adanaspor o sezon deplasmanda hiçbir maçını kazanamamıştır.)

Ali Gedikbaş: Adanasporun kurucularından, Adananın simgesi olan turunçgiller ile pamuğun renklerini bir araya getirip Adanaspor’un simgesi olsun diye yönetime sunan yöneticimiz.

Reşat Yılmaz: Adanaspor’un eski futbolcusudur, en az Hasan Şaş kadar yetenekliydi.

Korsan Kemal: Adanaspor ve Beşiktaş’ta oynamışlığı vardır, Adanalıdır, Adanasporun teknik direktörlüğünü yapmaktadır.

Sabo: Adanasporda oynayan, Adanaspor’dan Ankaragücü’ne transfer olan golcü futbolcumuz. Penaltı kullandığında kaleciler topu kurtarmak yerine sağa sola yatarak kendilerini kurtarıyorlardı.

İmparator: Oğuz Çetin’in Adanasporda oynadığı yıllarda birlikte getirdiği lakabıdır.

Ercan Aslankeser: Adanaspor’un kurucularından Cumali Aslankeser’in oğludur, Adanasporda yetişen, Adana’nın efsane futbolcularından biridir orta sahada oynar, uzaktan sert şutları ile tanınır.

Volkan Aslan: Adanaspor’da oynarken saçlarını turuncu beyaza boyayarak maçlara çıkan, sonra Galatasaray’a transfer olan futbolcumuzdur. Aynı zamanda Hikmet Karaman tarafından ayartılıp önce Kocaelispor’a transfer olan isimdir.

Cenk İşler: Adanaspor' da ter dökerken, takımın küme düşüp en az gol atma istatistiklerinde ön sırada olmasına rağmen gol krallığında ligi 2. sırada tamamlayan futbolcudur. Fırsatçı, golü koklayan, yetenekli bir topçuydu.

Şenol Yavaş: Dökülen saçlarının yerine saç ektiren, sağlam bir fiziğe sahiptir ama top tekniği konusunda biraz yeteneksiz olan bir futbolcudur.

Timur Yanyalı: Efedrin kurbanı! 2. kez doping yaptığından dolayı futbol hayatı son bulan futbolcu.

Emrah Eren: Adanaspor'un sağ kanadını tek başına halledebilen, Galatasaray’a parasız bile giderim diyerek biraz canımızı sıkan ve sonra orada canı pek sıkılan bir futbolcudur.

Serbay Yengel: Ona takoz da denirdi, Adanaspor'un eski futbolcularındandı.

Eyüp Arın: Adanaspor’u 2B’de şampiyon yapan hocadır.

Razık Uzunağaç: Adanaspor alt yapısında yetişen ve 80’li yıllarda A takımda forma şansı bulan, ama özellikle sonradan girdiği maçlarda gol atan futbolcumuzdur.

Nedim Soylu: Adanaspor hakkında ve siyasi konularda yazan, yerel basının bir diğer savaşçısı.

Ümit: Tekirdağsporlu sol bek’e 8. golden sonra “yeter abi gelme artık” dedirten futbolcudur.

7: Evimizde bir maçta yediğimiz en çok gol sayısı. (Trabzon’dan ve Gençlerbirliğinden.)
1.Gol Kralı: Özer Umdu. (1978)
2.Gol Kralı: Bora Öztürk. (1979)Düzeltme:(1980/81)

Kassap Zihni: Bir tribün fenomenidir. Futbolculara tribünden taktikler veren taraftar profilinin ilk ve en tipik örneklerindendir.

Kırık Ayna: Adanaspor’a Almanya’dan destektir. Tatlı dilli, hoş kelamlı bir Adanasporludur.

Kiki:Şu anda Adanaspor forması giyen Kamerunlu oyuncumuz Marc Kbong Mbamba'nın lakabıdır.

Ersan Âdem Gülüm: Geçtiğimiz iki sezon formamızı terleten ve Beşiktaş'a transfer olurken Adanaspor'dan ağlayarak ayrılan stoperimizdir.

2000–2001: Lider başlayıp sonuncu bitirdiğimiz sezon.
Dorde Miliç: Süper ligdeki ilk golümüzü atan oyuncumuzdur (22.08.1971 de Altay'a karşı dk 17).
Mersin İY: Adanaspor’un deplasmanda galibiyet aldığı ilk takımdır (0–1, 19.11.1972)
Karaoğlan: Faruk Karadoğan'ın lakabı, çok esmer olduğu için böyle çağrılırdı. 1972–74 yılları arasında Adanaspor'da oynamıştır, Ceyhanlıdır, Beşiktaş'tan transfer olmuştur. Türkiye'de 50.kez milli olan ilk futbolcudur. Müthiş bir solaçıktı.

Milli Selamet Ertuğrul: Adanaspor'un 70'li yıllardaki orta sahanın dinamosudur, sanırım Vefa'dan transfer olmuştu. Sürekli sakallı olmasından dolayı bu lakap yakıştırılmıştı.

Mustafa Bekbaş: Adanaspor'un ilk kurucularından, aynı zamanda yardımcı antrenörlük yapmıştır. Kaleci Erhan'ı antrenmanlarda iyi çalışmadığında dövdüğü söylenirdi.

Röntgen: 70'li yıllardaki kalecimiz Erhan'ın kamp otelindeki nahoş bir pozisyonudur.

İsmail Akbaşlı: Simitçi iken Adanasporda futbol oynama şansı yakalayan futbolcu.
İsmail simit satıyormuş simitlerini bir kenara koyar futbol oynarmış, oradan geçen bir yönetici tarafından beğenilip Adanaspor’a getirilmiş.

Orhan Kaynak: Adanaspor'un ismini duyduğumda heyecandan tüylerim ürperiyor diyen futbolcu, şu an Eskişehir'de Rıza Çalımbay'ın yanında yardımcı antrenörlük yapıyor. Reşit'in, Kayhan'ın, İrfan'ın kardeşi...

Adanaspor:1966 1967 sezonu Şam'da turnuvalara katılan takım.

Dayı Apak: Orhan Şeref Apak futbol federasyonu başkanlığı (1952–54, 1957–58, 1965–70 ) , Adanaspor'da yöneticilik yaptı.
Orhan Şeref Apak: İkinci ligin babası, Anadolu’daki birçok takımın kirvesi...
Adanaspor taraftarı:1998 Eskişehir maçında sahaya konfeti atarak zemini kar yağmış gibi bembeyaz yapan maçın 22 dakika gecikmesini sağlayan taraftar.
Adanaspor Düşünce Platformu: Adanaspor’un ve Adana’nın bir marka değeri için destek veren, sağlayan, arayan, bu yolda çeşitli kültürel ve sosyal etkinlikler düzenleyen sivil toplum örgütü. Sivil inisiyatif. Bağımsız ve hür taraftar girişimi...
64: 2009–2010 sezonunda 64 puan toplayarak süper lige çıkmayı averajla kaçırdığımız sayı.
Gündüz Tekin Onay Tesisleri: Bir kibrit çak kampanyasıyla Adanaspor için yapılan sonrasında Adana futboluna milli takıma devredilen tesis.
Çatalan Tesisleri: Üçüncü ligde şampiyonluk pirimi olarak Aytaç durak tarafından Adanaspor'a kazandırılan tesis.
Serkan Şenyürek: Sadece Adanaspor'u yazan spor yazarı.
Futbol Cambazı: Altan Aksoy, topla oynamayı karşısındakine çalım atmayı düşünen futbolcu.
Ne olacak bu Adanasporun hali: Uzanlar döneminden sonra süper ligden düşen Adana halkının bir birine sık sık sorduğu soru.
Bülent Eken:1970–1971 yılında Adanaspor'la şampiyonluk yaşayan teknik direktörümüz.
Ali Hoşfikirer: 1987–1988 sezonunda Adanaspor'la şampiyonluk yaşayan teknik direktör.
Ercan Albay: 1987–1988 Adanaspor'la şampiyonluk yaşayan teknik direktör.
Bahri Kaya: 2001–2002 sezonunda Adanaspor'la şampiyonluk yaşayan teknik direktör.
Atom Karınca: Hayati Köse, kısa boyuna rağmen defansta oynar rakibe geçit vermezdi, sık kırmızı kart görürdü.
Kel Hamdi: (Trabzonlu kel Hamdi) Hamdi Aslan 97–98 şampiyonluk kadrosunda yer alan futbolcu.
Özer Umdu: Yaşadığı halde salası verilen Balıkesirli futbolcuların sahaya siyah bantla çıkması, gazetelere baş sağlığı ilanı verilmesi sonrasında yaşadığı ortaya çıkan futbolcu. Gol kralımız.
Ömer Üründül: Herkesin Fenerbahçeli olarak tanıdığı Ömer Üründül meğerse Adanaspor ve Adana Demirspor taraftarıymış.(Cevdet Ünüvar’ın Ömer Üründül'ü tanıyalım yazısından)
Kayhan Kaynak: Evinin köşesindeki Bursa maçında attığı golün ardından çerçevelenmiş gazete kupüründe denildiği gibi: "Ligin en şık gollerini hep o atar..."
Hikmet Kahraman: Adanasporla sözleşmesi devam ederken Kocaeli teknik direktörü olarak göreve başlayan teknik adam (bir hafta sonra Adanaspor Kocaeli maçında Adanasporlu taraftarın elinden polis kontrolünde kendini zor kurtaran t.direktör)
Rıdvan Dilmen: Adanaspor’u çalıştırırken öğrencilere bir seminerde Fenerbahçe'den teklif gelse gitmem diyen teknik direktörümüz.
Çizgi Komedisi: Bahri Kaya'nın küçülttüğü 5 Ocak Stadı'nın saha ölçülerini Yılmaz Vural normal haline getirdi. Ancak Hakan Keleş'in golünde oyuncular eski çizgiye dikkat edince, topu ağlarında gördüler. Çizgi yüzünden üç kere taç atışı el değiştirdi.
Arıza teknik direktör: Gheorghe Mulţescu, ligde mağlup olduğumuz bir haftada takımın antrenmanını izlemeye çiçekle gelen taraftara kızıp önce istifa edip sonra istifasını geri alan teknik direktörümüz.
Krilov: Krilov, Jardel'i formasından çekiştirince, Brezilyalı formasını çıkarıp ona ‘‘Çok sevdin galiba. Al istediğin forma olsun’’ dedirten futbolcumuz.
1971–1972 süper ligde ilk maç: Mersin İdmanyurdu-Adanaspor, 2-2 ilk beraberlik, deplasmanda oynadığı ilk maç, deplasmanda ilk gol, deplasmanda gol yediği ilk maç, deplasmanda puan aldığı ilk maç.
Masör Ali: 1980’li yıllarda takımımızın masörlüğünü yapmıştır.
3–3: Play-off maçlarında oynadığımız unutulmaz maçlardan birinin skoru… Kartal ile oynadığımız bu maçta 80. Dakikaya 3–0 mağlup girmiştik ama maçı 3–3 bitirerek penaltılarda Kartal’ı elemiştik…
Jandarma: Futbolcumuz Hayati’nin lakabı…
Basın Kupası:1990’lı yıllara kadar sezon öncesi ÇGD tarafından düzenlenen turnuvanın adı…
Darko: Yugoslav kalecimiz… Özellikle Basın Kupası maçlarında Demirspor’u yendiğimiz maçlarda kurtardığı penaltılarla ünlüdür…
Dünya Karması: Türkiye’den ilk futbolcuyu gönderdiğimiz uluslar arası futbol karması…
18: 81 il takımı içinde hiç karşılaşmadığımız illerin sayısı…
Apaçi: Futbolcumuz İsa Ertürk’ün lakabı…
Gol Kralı: Birinci ligde iki kez Adanasporlu futbolcuların kazandığı unvan…
Beklemeyin dediler gelmez hiç / Seni görünce delirdiler Miliç: Dorde Miliç’in teknik direktör olarak göreve geldiği günlerdeki sloganımız…
4–4: 1–0 önde iken toplam 3 dakikada 3–1 mağlup duruma düştüğümüz sonrasında 4–4 biten unutulmaz Tarsus İdmanyurdu maçımızın sonucu… (1984–85 sezonu, 2.lig)
6–0: Deplasmanda aldığımız en farklı galibiyetin skoru… Bursaspor’u ve İstanbulspor’u bu skorla yenmiştik…
Siyah: 20 Eylül 1981 tarihinde yaşanan kazada antrenör Sami Bayraktar ve futbolcular Hakan Ece, Rafet Akkaya ve Faik Algan hayatını kaybetmiştir. Bu tarihten itibaren Adanaspor’un forma rengine siyah eklenmiştir.
Kayhan Kaynak: Adanaspor’da efsaneleşen ama bir daha Adanaspor’a dönemeyen futbolcumuz…
Feyzullah: Orta sahadaki oyunuyla gazetelerin “orkestra şefi” dediği efsane futbolcumuz…
Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası: 1970_1971 sezonunda kazandığımız kupa…
Türkiye Kupası: 1971–1972 / 1972/1973 ve 1985/1986 sezonlarında çeyrek final; 2001/2002 sezonunda yarı final oynadığımız kupa…
Başbakanlık Kupası: Lig ikincisi ile Kupa ikincisinin karşılaştığı kupa… 1980-1981 sezonunda lig ikincisi olarak kupa ikincisi Boluspor ile karşılaştık ve 3-1 kaybettik…
Balkan Kupası: Bir kez katıldığımız ve Akademik Sofya ile karşılaştığımız kupa…
UEFA Kupası: ilkini Avusturya'nın Salzburg, ikincisini Macaristan'ın Honved, üçüncüsünü ise İtalya'nın Inter Milan takımlarıyla oynadığımız kupa…
16: Süper lig’de 1959’dan bu yana tüm zamanların puan sıralamasındaki yerimiz…
21: Süper Ligde geçirdiğimiz sezon sayısı…
670: Süper ligde oynadığımız maç sayısı…
738: Süper ligde attığımız gol sayısı…
667: Süper ligde topladığımız puan sayısı…
Rambo: Maratonda taraftarın hücuuuum demesiyle Allah Allah Allah sesleriyle marotunun bir ucundan bir ucuna koşar taraftarı hareketlendirirdi. Sürekli Adanaspora transfer olacağını söyler, büyük adam mıyım diye sorar büyük adamsın sözünü duyduğunda en büyük Adanaspor der.
Ercan Albay: Gazetelerin Albay değil general diye başlık attığı teknik direktörümüz, Adanaspor'da şampiyonluk yaşadı.
Şampiyon Ali: Ali Hoşfikirer Adanasporda ve şehrin diğer takımında Teknik direktör olarak şampiyonluk yaşadığından şampiyon Ali denmiştir.
Hasan Gültang: Kalemizi Uzanlar zamanında koruyan, Adanaspor'da şampiyonluk yaşayan futbolcu. Döneminin efsane kalecisi Deli Dinçer’in oğlu
Şeker: Adanaspor'un malzemecisi.
Şekerspor: Yenmekte çok ama çok zorlandığımız takım, bir keresinde bizi süper ligden de etmişlerdi.
Deli fişek: Cafer Aydın ele avuca sığmayan futbol seyyahı, sevimli bir delidir, Golü iyi koklamasında üstüne yoktur.
Hamza Akgül: Maçlara, hasta yatağından ölümü göze alarak kalkıp giden bir Adanaspor sevdalısıdır.
Adanaspor: “Portakal pamuk, sevmeyen yamuk” tekerlersine konu olan takım.
Adanaspor: 7 sezon boyunca aynı ligde üst üste oynamayan takım.(2003-2009)
“Ben Malım”: Ersan Âdem Gülüm’ün Adanaspor’un bir idmanında cezasından dolayı giymek zorunda kaldığı tişörtte yazan cümle.
Adanaspor: Uzanların bıraktığı borçlarından dolayı kapanıp liglere tekrar dönen takım.
17 Mayıs: Adanaspor un 1998 de Eskişehirspor’u 4–0, 2008 de Pendikspor’u 4–2 yenerek şampiyonluğunu ilan ettiği tarihtir. NOT: Aynı zamanda 2010 da play off finallerinde Konyaspor’a 3–1 yenilerek süper lige çıkamadığı tarih: (
Güntekin Onay: Adanaspor'a Toros Kaplanları adını veren spor spikeridir.
İgnace Mollar: Adanaspor'un ilk yabancı teknik direktörüdür.
Kocavezir: Adanaspor un kurulduğu mahalledir. (1954)
Ekstra Play-Off: Bir türlü geçemediğimiz, oof of! (en son 2010)
Bayram Akgül: Adanaspor’un dönüşünün simgesidir.
Hamza Akgül: Tribünden yönetime geçen bir Adanasporludur.
Kayhan Kaynak:1. lig kariyerindeki attığı ilk gol 48 dakikada Göztepe’yedir. Yıl 1981, Spor totonun karikatürüne konu olan futbolcu (bana bak lan Kayhan mısın nesin iki gol atmak da neyin nesi oluyor yatırdın lan totomuzu…)
Özer:1982–83 sezonu yılın en centilmen futbolcusu seçilen futbolcu.
Bora: Gol Kralı olduğu sezon, attığı 15 golün 5'ini aynı maçta atmış olması da ilginç bir nottur. (Balıkesirspor maçı, 6–1)
Kornerci Burhan: Kornerden attığı gollerden dolayı bu lakabı almıştır.
Apaçi: İsa Saçları uzundu Apaçilere benziyordu…
Biyonik Adam: 70’li yılların popüler dizisinde esinlenilmiştir. İsa Ertürk o kadar çok ameliyat olmuştur ki…
Mekik Ahmet: Mekik adını, geldiği takımdan (Gaziantep Ant Mekikspor) dolayı almıştır.
İlk önceleri Mekikspor’dan gelen Ahmet falan derken kısaltmayla Mekik Ahmet oldu
Miliç: Adanalıların Şehirde eller üzerinde gezdirdikleri bir ilah muamelesi yaptıkları Adanalı olmayan Yugoslav futbolcu Miliç.
Şeytan: Bu, Miliç’tir. Futbolumuzun ilk şeytanıdır. Orhan Şeref Apak tarafından takılmıştır.
Golcü Ali: Ali Beykoz’dur. Adanaspor'a orta saha olarak Konya’dan geldi ilk maçlarda sürekli goller atmaya başladı ve bir anda adı golcü Ali'ye çıktı. O da kaçırılan futbolcular kervanına katıldı bir Rize maçı sonrası Bursaspor yöneticileri tarafından Cavit ÇAĞLAR'ın villasında başında bir koruma ile 26 gün yani transferin başladığı ilk güne kadar orada misafir edildi.
Adanaspor: 1971 yılında İzmir Deniz Gücünü 2–0 yenerek Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupasını kazandı. Birinci lige ilk çıktığı sezon sekizinci haftaya lider olarak girdi Gazetelere büyük takımları arayanlar ligin alt sıralarına baksın diye makaleler yazdırdı.
Gol Makineleri: Adanaspor’un en golcü oyuncuları:
*Altan: 6 Sezon 74 gol /
*Ali Asım: 8 sezon 52 gol /
*Necati: 3 sezon 41 gol /
*Cenk: 2 sezon 34 gol /
* Cihat: 4 sezon 33 gol
Bora: Bir maçta en çok gol atan oyuncu… Balıkesirspor’u yendiğimiz maçta 5 golü Bora atmıştır.
8–0: Liglerdeki en farklı galibiyetimiz… Tekirdağspor’u yendiğimiz maçın skoru…
Serkan Kırıntılı: Bir maçta iki kez penaltı kurtaran kalecimiz… Altyapımızda yetişip Milli takıma kadar yükselmiştir.
Çek Bir Acılı: Özellikle İstanbul takımlarını yendiğimiz maçlardan sonra gazetelerin attığı manşet…
Kel: Kalecimiz Malik’in lakabı… Taraftar çoğu zaman “Kel Malik, Deli Malik” diye tempo tutardı…
Feyzullah: Adanaspor’un yetiştirdiği en büyük futbolculardandır, Feyzullah Küçük.
Asabiler: Adanaspor’un en şenlikli taraftar gruplarından birini adıydı. TV spikeri “neden adınız asabi?” diye sorduğunda “çünkü biz asabiyiz” diyen gruptur.
Cefakârlar: Adanaspor’un bir başka “cefakâr” grubunun adıydı.
Vahşi Kaplanlar: Bir diğer taraftar grubunun adıydı. İsmiyle müsemma, vahşi kaplandı…
18 Gün: Yugoslav futbolcumuz Bakir’in hakeme tükürdüğü için Adana Kapalı Cezaevi’nde kaldığı gün sayısı…
Dünya Tatlısı: Zerrin Özer’in şarkısı… Bir dönem Adanaspor sahaya çıkarken bu şarkı çalınırdı… “Hani dünya tatlısı bir düş kurardık heyecanla”
Çoban kansere çare buldu; Tıp sevgine çare bulamadı: 1.ligden ilk kez düştüğümüz dönemlerdeki sloganımız…
Ali Osman Renklibay: Taraftarın protestosuna kızıp formayı yere atan bir hafta sonra taraftarın karşısına çıkıp formayı öpen futbolcu. Adanaspor’da oynarken orta sahadan Fener’e attığı golün sayılmayışının sebebini hala anlamayan futbolcu.
Arjantin Köşesi: Arjantin ilk defa kırpık kâğıtları atma işini dünya tribünlerine sokan ülkeyken Adana’da Güney kale arkasında kâğıt kırpıklarını organize bir şekilde havaya atılmasının adet haline getirilmesini sağlayan ve tıpkı Arjantin tribünleri gibi büyük bir coşku yaşanmasında öncü olup böylece Arjantin adını almış olan müstesna bir tribündür.
Bakir Şallak: hakemin gösterdiği kırmızı karta tepki olarak yüzüne tükürerek Adliyede ifade vermek zorunda kalan futbolcu.
Köksal Mesçi: Transfer görüşmelerinde yöneticilerin odasına Adananın yolları taştan sen çıkardın beni Adanaspor baştan türküsünü söyleyerek yönetim odasına giren futbolcu.
Osman Güler: Adanasporda futbolu bıraktıktan sonra güvenlik görevlisi olarak çalışan, futbolculuktaki birikimlerini imar bankta kaybeden futbolcu.
Pele Selahaddin: Zenci ve golcülüğü Pele’ye benzediğinden aldı lakabını.
Timuçin: Fenerbahçe’de iken bir kupa maçında Miliç’i durduramayıp formasını yırtan. Bir yıl sonra da Adanaspora transfer olan futbolcu.
Velkoviç: Adanasporun kalesini koruyan Yugoslavya’da atıl duran Miliç’i Adanaspora transfer olmasını sağlayan futbolcu.
Yılmaz Özlem: Adanaspor’un 2008–2009 futbol sezonunda 2B’deki kaptanı, yaklaşık otuz beş metreden Demirspor’a attığı golle şampiyonluğu Adanaspor’a getiren futbolcu.
Adanaspor: Türkiye’de tesisleşmeyi başaran ilk kulüplerdendir.
Adanaspor: Kaynak kardeşleri Reşit, İlhan, İrfan, Kayhan, Orhan beş kardeşi yetiştirip oynatan takımdır.
Adanaspor Taraftarı: Adanaspor taraftarı 1997 yılında ilk kez TFF tarafından, 2004 yılında ise Turkcell tarafından en centilmen taraftar seçilmiş ve bu durum tescillenmiştir.
Amigo İbo: Yediden yetmişe herkesin tanıdığı amigodur, Adanaspor taraftarını coşturandır, 70’lerde ve 80’lerde tribünün olmazsa olmazlardandı. Bağırmayan i.ne derdi.
Dede: Adanaspor’la özleşen 1954 Adanaspor Taraftarlar Derneğini kuran Tevriz Dura, şu an basket takımının başkanlığını yapıyor.
Futbola Şehit Veren Takım: O takımlardan biri Adanaspor’dur. 1980–1981 sezonunda Fenerbahçe maçı dönüşü sırasında Pozantı yakınlarında teknik direktör Sami Bayraktar’la beraber futbolcular Hakan Ece, Rafet Akaya, Faik Algan bir bakıma takımlarının yolunda şehit olmuşlardır.
Gündüz Tekin Onay: 9 kez Adanaspor’un başına gelmiş, yetmemiş bir de başkanlık yapmış bir büyük Hocadır.
Kolej Takımı: Bu unvanını Adanaspor, Gündüz Tekin Onaylı yıllarda, yani altın yıllarda aldı. Adanaspor’a bu unvan gerek disiplini, gerek tek tip kıyafeti nedeniyle verildi.
Reşit Kaynak: Futbol oynamasına karşı olan babasından futbol oynadığı için Baba dayakları yiyen, İsa’yı soyunma odasında döven, Adanaspor Bjk maçında vefasından dolayı topu pas olarak Vedat’a veren maçın on beşinci dakikasında oyundan alınan futbolcu.
Sabotiç ve Ercan: Transfer döneminde Fenerbahçe tarafından apar topar kaçırılan futbolcular.
Türk Futbolunda Yedi Kardeş: Reşit, İlhan, İrfan, Kayhan, Orhan, Cengiz, Ayhan Kaynak…
Vatandaş Dayı: Adanaspor tribünlerinin klişelerindendir. Kendi pankartını kendi yapar.
Vedat Bayraktar: Adanaspor kaptanı. Adanaspor Bjk maçında Reşit’in gözlerinin içine bakarak “Aman ha Reşit topu götürüp orta yapayım, gol atayım deme!”diyen futbolcu.
Adidas Olasın: AİDS hastalığının mizahi söylenişi… Taraftarın hakeme bedduası…
Ayı: Stoperimizin Mahmut’un lakabı… Sert oyunu nedeniyle bu ad verilmiştir…
Şarkıcı: Sol bekimiz Mustafa ŞENTÜRK’ün lakabı…
Titre 1. Lig: İkinci ligde şampiyonluğa oynadığımız dönemlerdeki sloganımız…
Pırpır: Genç futbolcumuz Okan SALMAZ’ın lakabı…
Adanaspor: Türkiye liglerinde rengi turuncu beyaz olan tek takım.
Bilo: Taraftarımızın siyahî oyuncumuz Mbilla ya takmış olduğu lakaptır.
Biz Bitti Demeden Bitmez: Adanaspor’un değişmeyen sloganıdır.
Dünya Kupaları: 2002 ve 2006 turnuvalarından sonra şampiyonluğumuzu ilan ederek bir üst lige çıktığımız en üst düzeydeki futbol organizasyonu. (bu yaz da dünya kupası olduğunu hatırlatırım. 2010: )
Pençe: İstiklal Marşında Adanaspor taraftarının elleriyle oluşturduğu şekildir.
Sarı –Lacivert: Adanaspor’un ilk renkleridir.
Adanaspor: Şimdiki adıyla Türkcell süperliği ikinci sırada kapatan takım.
Adanaspor: Gol kralları çıkaran bir Anadolu takımı.
Adanaspor: Kaynak kardeşleri Türk futboluna kazandıran takımdır.
Adanaspor: Zamanında gol kralları çıkarmış; Özer Umdu, Bora Öztürk, dünya karmasına seçilen İsa’yı da bünyesinde barındırmış olan takım.
Adanaspor: Karayılan ve Kamyon Behçet lakaplı futbolcusu olan takım.
Adanaspor: Namaglûp takımlara bu unvanlarını Adana’da kaybettiren takımdır.
Adanaspor: Nerde ne zaman ne yapacağını bilen en iyi taraftara sahip olan kulüp.
Adanaspor: Inter’i Adana’ya, dolayısıyla Türkiye’ye getiren ilk Türk takımıdır.
Adanaspor: “Dünyada amblemine bu kadar uygun bir takım bulunamaz.” Saptamasıyla da anılan takım. Inter maçı sonrası İtalya’nın ünlü spor dergisi Guerino Sportivo’nun manşetten verdiği haber.
Adanaspor Taraftarı: Kendi kalecisine kumbara lakabını takan tek taraftar.
Çamlı Kasap: Sadece Kalecilerle Uğraşan Taraftardır. Kasap dükkânının adı çamlı olduğu için ona çamlı kasap demişlerdir. Tribünde hep kale arkasındadır o. her iki yarıda da rakip kalenin arkasına geçer ve kendine has sözlerle rakip kalecilerin moralini bozmaya çalışır; onun taraftar olarak işi odur. Hatta 70'li yıllarda oynanan bir Adanaspor-Beşiktaş maçı vardır ki hâlâ eski adanaspor taraftarları Çamlı Kasap'ın yaptığını unutamazlar. Kasap Beşiktaş kalecisi Sabri Dino’nun her iki yarıda da arkasına geçer ve 90 dakika onu çileden çıkarır.
Dilsiz Amigo Yahya: Yahya Adanaspor'un o döneminde seyirciyi coşturan renkli bir kişiliktir. Dilsizdir; bu da Adana’ya ve Adanaspor'a has bir durumdur sanki.. Rakip takıma “zort çekmesiyle” tanınır...
Hababam Sınıfı: Filmin tombul oyuncusu olan Domdom tarafından“Akdeniz’in en güçlü takımı Adanaspordur hocam.” Repliğinin söylendiği film…
Joahim Löw: Bugün Alman milli takimini çalıştıran Löw bir zamanlar Adanaspor’un antrenörü olan kişi. Berthold’u Adanaspora getirmiş ve epey eleştirilmişti.
Miliç: Bir zamanlar öce Adanaspor’da sonra Beşiktaş’ta futbolculuk ve yine önce Adanaspor’da sonra Beşiktaş’ta teknik direktörlük yapan efsane isim… Tam adıyla Dorde Miliç…
Tantana Kemal: Enteresan amigolarındandır Adanaspor’un. Tantana Kemal 150 kilodur. Taraftarı coşturmak için ters parende atar. Maçın gidişatıyla ilgili olmayan bir anda tantana birden parende atar, tribünde bir dalgalanma ve hareketlenme başlar ki o zamanlar Meksika dalgası falan yoktur.
Ali Asım Baklaya: Kocaelispor’a 24.saniyede attığı golle kayda geçen Adanasporlu futbolcu.
Çingene Şahin: Rakibine yapışıp da bırakmayan futbolcu… 404 gibi futbolcuya yapışıp bırakmazdı, üç doksan dakikayı bitirecek güce sahipti.
Felfel Kör Gani: Ağırkanlılığından dolayı bu sıfatları alan futbolcu. Top yanından geçerdi bakar kördü yakalayamazdı. Ayrıca İngiliz işgali altındayken Kıbrıs’a giden Adana karmasında yer alan futbolcu.
Kamyon Behçet: Defansta tank gibi duran adamdır. Gelen gidenin tosladığı kimsenin geçemediği futbolcumuz.
Karayılan: Asıl adı Halis’tir. Sahanın içinde kıvrak hareketlerle kayıp giden futbolcumuzdu.
Kumbara Malik: Bir maçta (Mersin İdmanyurdu) bacak arası gol yediği için bu unvanı tribünün elbirliğiyle alan kalecimiz.
Mekik Ahmet: Süratinden dolayı bu lakabı alan, yorulmak bilmez futbolcu.
Mevlana Kamil: Konya kökenli olduğu için bu lakabı alan futbolcu, ayrıca topu ayağına aldığında ekseni etrafında bir tur dönmezse pas vermezdi.
Pıtırcık Nihat: Dar alanda seri çalımlar atan futbolcu… "Pıtırcık" Nihat'ın Adanaspor'da oynadığı yıl evimizde iki gollü bir mağlubiyet almıştık. Açık tribünde tüm Altaylı futbolcuları “kalaylayan” yaşlıca bir taraftar o sırada tesadüfen gözü tribüne takılan Sabahattin’i es geçmemiş "Ne bakıyorsun öyle sen de koridor oldun, bir adamı tutamadın." diye kızmıştı.
24.Saniye: Ali Asım Baklaya tarafından Kocaelispor’a atılan golün zamanı. (1998–1999 sezonu)
4–4: Lig tarihinin en gollü beraberliklerinden biri. (2000–2001 sezonu Adanaspor Kocaelispor maçı)
Baba Akif: Gündüz Tekin Onay’ın hem başkan hem teknik direktör olduğu dönemde sağ bekte görev yapan Akif’in lakabı… Futbolcuları yönlendirmesi ve yaşından büyük hareketleri nedeniyle bu ad verilmiştir.
Çamur Şevket: Bir dönem Adanaspor defansında sağ kanadın değişmez adı Şevket’in lakabı… Yatarak müdahalelerinden dolayı forması hep çamur olduğu için bu ad verilmiştir.
Deli Bayram: 3. Lig kadromuzda görev yapan Bayram’ın lakabı… Agresif oyunu nedeniyle bu ad verilmiştir…
Kasap Ercan: Uzaktan şutları ile taraftarın gönlünde taht kuran Ercan ASLANKESER’in lakabı… Ailesinin işi nedeniyle bu ad verilmiştir…
Kule: 3.lig kadromuzdaki stoperimiz Murat YÜKSEL’in lakabı… Hava toplarındaki hâkimiyeti nedeniyle bu ad verilmiştir.
Mühendis: Efsane futbolcularımızdan Yugoslav Bakir’in lakabı… Top tekniği ve usta oyunu nedeniyle teknik direktör Nihat ATACAN tarafından bu ad verilmiştir…
Tantana Kemal: Kilolu vücudu ve şalvarı ile bir dönem, tribünlerin simge adı olmuş ve taraftar onunla coşmuştur. Basamaklarda attığı taklalarla ünlüdür.
Yamalı: Gençlerbirliği ve Tarsus İdmanyurdu’nda oynadıktan sonra Adanaspor’a transfer olan Mehmet ŞENGÜLER’in lakabı… Yüzündeki iz nedeniyle bu ad verilmiştir…
AEG: Gençlerbirliği'nden transfer edilen libero Eyüp'ün lakabı... Pozisyonlardaki soğukkanlığından dolayı bu ad verilmiştir.
Ciğersiz: Gençlerbirliği'nden transfer edilen Naci'nin lakabı... Yorulmak bilmeyen yapısı nedeniyle bu ad verilmiştir.

İskeletor: Tarsus İdmanyurdu'ndan transfer edilen Reşit'in lakabı... Zayıflığı nedeniyle çizgi film karakterine öykünerek verilmiştir.
Kempes: İrfan KAYNAK'ın lakabı... 1970'li yıllarda uzun saçları ve harika oyunu ile dikkat çeken Arjantinli oyuncu Kempes'e öykünerek verilmiştir...
Pinpin: Defans oyuncumuz Nejat'ın lakabı... Pozisyonlardaki ağır hareketleri nedeniyle bu ad verilmiştir...
Rüzgârın Oğlu: Önce Reşit KAYNAK; sonra Kayhan KAYNAK için kullanılan ad... İki kardeş hızları ile bu adı almıştır.
Tatar: Gençlerbirliği'nden transfer edilen Güven'in lakabı... Eskişehirli olduğu için tatar denmiştir...
Altan Aksoy: 95 yılında Adanaspor formasıyla tanışan ve taraftarımızın Cambaz lakabını taktığı isim. Adanaspor'umuzda altın yıllarını yaşadıktan sonra ligimizde birçok takımın formasını ıslattı.
Ali Asım Balkaya: Adanaspor taraftarının gönlünde taht kurmuş unutulmaz futbolculardan; Psikopat Ali.
Ali Beykoz: İşte babanız! Diye çağırdığımız bir güzel futbolcu, Bursaspor’a transfer olduktan sonra Arjantin tribünü önünde çimleri gözyaşlarıyla öpen adam.
Amblem: Renklerimizin ve şehrimizin iç içe olduğu şablon. İtalya'nın spor dergisi Guerino Sportivo'ya göre amblemimizin özeti; "Dünya'da amblemine bu denli uygun bir takım bulunamaz."
Dorde Miliç: Adanaspor'umuzda hem futbolcu hem de teknik direktör olarak görev yapmış, Baba Miliç adıyla da anılan Yugoslav futbolcu.
Gol kralı: Özer Umdu, Bora Öztürk.
Güneyin İncisi: Eski yıllarda başarılarıyla Güney Bölgesi'ni en iyi şekilde temsil eden ve bulunduğu bölgenin insanları tarafından Adanaspor'a verilen unvan.
Haftaya Maçımız Var Yine: Karanlık geçen koca bir sezonun ardından Adanaspor'un ayağa kalkmasıyla yeniden yaşama dönen on binlerce Adanasporlunun duygularına tercüman olan bestemiz.
Internazionale: UEFA Kupası'nda Adanaspor'umuzun karşılaştığı İtalya'nın Dünya çapındaki futbol takımının adı.
İkinci: Birinci'nin bir altı. Şampiyon'dan sonra gelen… (Bkz: 1980–1981 sezonu Türkiye 1. Lig'i.)
İsa Ertürk: Dünya karmasına seçilen ilk ve tek Adanasporlu.
Joahim Löw: Adanaspor'umuzda bir dönem teknik direktörlük görevinde bulunan, Almanya Milli Takımı Teknik Direktörü.
Kaynak Kardeşler: Türk futboluna önemli hizmetler veren Adanaspor menşeli kardeşler.
Kumbara: Halk dilinde bozuk para biriktirilen metal kaplama. Adanaspor tribünündeki karşılığı ise, Adanaspor kalecisi Malik'e Adanaspor taraftarlarınca takılan lakap.
Mustafa Kemal Kılıç: Duruşuyla, otoritesiyle son yıllarda teknik adam olarak Adana'mızın Türkiye Lig'lerine açılan kapısı.
Oğuz Çetin: Adanaspor'umuzda bir dönem forma giyen, Türk futbolunun İmparator lakaplı futbolcusu.
Rıdvan Dilmen: Adanaspor'umuzda teknik direktörlük görevinde bulunan, Türk futbolunun marka isimlerinden; Şeytan Rıdvan.
Zümrüt-ü Anka: Adanaspor'un yeniden doğuşunun sembolü haline gelen söz. Yeniden doğuşun en çetrefilli sezonu olan 2007–2008 Lig B şampiyonluğunda pankart haline getirilerek tribünlerimizi süslemiştir.
Adanaspor: Kuruluşu 1954 olan, Adana’nın birkaç takımının bileşiminden oluşan, forması turuncu ve beyazla renklenen, mazisinde lig ikinciliği bulunan, ülkemizi UEFA’da defalarca temsil eden, gol kralları çıkaran bir Çukurova Destanı’dır.
Adanaspor.org: Adanaspor’a dair sitelerin, blogların amiral gemisidir, bu işi öğrendiğimiz temel okuldur.
Arjantin Köşe: Maraton tribünün güneyi, güney kale arkasının doğusu arasında kalan köşe, efsane köşe, unutulmaz mekândır.
Çukurova Destanı: Yazılarımızda kullandığımız ve pankartı da en kısa zamanda yapılacak bir başka sıfattır.
Farunnisa Hancıoğlu: Adanaspor’un ve hatta Türkiye’nin ilk kadın kulüp başkanıdır.
Gündüz Tekin Onay: Adanaspor’un efsane ismidir. Türk futbolunun isimsiz kahramanıdır. Futbolda kurumsallaşmanın babasıdır. Teknik direktörken kulüp başkanı olan ilk kişidir.
Ömrümün En Güzel Hikâyesi: Futbola dair ömrümüzün tabi ki en güzel hikâyesi olan Adanaspor’un bir başka ifadesidir. Kitabımızın da adıdır.
Silindirspor: Adanaspor’un müthiş zamanlarında o zamanın Tercüman gazetesi tarafından bir manşetle ilan edilen bir başka namdır.
Toros Kaplan: Efsane hocamız Gündüz Tekin Onay’ın oğlu Güntekin Onay tarafından Adanaspor’a yakıştırılan mahlastır.
Turbeyler: Adanaspor’un taraftar grubunun “resmi” adıdır.
Sözlük çalışmasına Adanaspor’da forma giyen futbolcuları da dâhil edeceğiz. Bunu bu sayfada dönem dönem yapacağız. Tabi ki kitapta o isimler alfabetik sıraya göre yer alacak bir burada isimleri sezonlara göre yayımlayalım.
______________________
(2006–2007 Sezonu)
Tolgahan Acar: 2006–2008 yılları arasında kalemizi koruduktan sonra kiralık geldiği Gaziantepspor’a geri dönen ve 2008–2009 sezonunun devre arasında yeniden takıma katılan oyuncumuzdur.
Murat Yüksel: 2006–2007 sezonunda takımımıza katılan ve o sezonda bir pozisyonda (Adanaspor – Ceyhanspor maçı) sakatlanarak futbol hayatı biten futbolcumuzdur.
Fuat Kınalı: 2006–2009 yılları arasında takımımızda oynamış ve Adanasporumuzla 2 şampiyonluk yaşamış olan defans oyuncumuz.
Mesut Akıncı: 2006–2007 sezonunda Adanaspor da oynamış ve sezon sonunda şampiyonluk yaşamış defans oyuncumuzdur.
Toprak Kırtoğlu: 2006–2007 sezonunda Adanaspor da forma giymiş olan sağ bek oyuncumuzdur.
Adil Uyanık: 2006–2007 sezonunda Adanaspor forması giymiş olan orta saha oyuncusudur.
Bayram Oral: Adanaspor'da 2006–2007 sezonunda forma giyen ve bu kısa sürede taraftarın sevgisini kazanan futbolcudur.
Gökhan Sakar: 2006–2007 sezonunda Adanaspor forması giyen oyuncudur.
Serkan Gültang: 2006–2007 sezonunun ilk yarısında formamızı giyen golcü futbolcumuzdur.
Ender Tıraş:2006–2007 sezonunun ilk yarısında formamızı terleten orta saha oyuncusudur. Bu, ikinci gelişi olmuştur. İlki, Uzanlar döneminde gerçekleşmiştir.
Ali Asım Balkaya: Uzun yıllar formamızı giydikten sonra 2006–2007 sezonunda yuvaya geri dönen forvet oyuncumuzdur. Efsanelerimizdendir. Psikopatımızıdır.
Tayfun Onat: Adanaspor'a 2006–2007 sezonunda gelen ve 2008–2009 sezonunun devre arasına kadar Adanaspor da kalan kalecimizdir.
Samet Gören: 2006–2007 sezonunda Adanaspor forması taşıyan oyuncularımızdandır.
Habip Tok: 2006 yılından beri Adanaspor forması giyen ve şu sıralarda Tarsus İdmanyurdu forması giyen futbolcumuzdur.
Mustafa Diliçıkık: 2006–2007 sezonunda Adanaspor forması giyen forvet oyuncusudur.
Gürçay Bulut: 2006–2007 sezonunda birkaç maçlığına da olsa turuncu beyazlı formayı giyen futbolcularımızdandır.
Dursun Yeğen: 2006–2007 sezonunda Adanaspor da forma giymiş olan savunma oyuncumuzdur.

Cemal Şener: 2006–2007 sezonunda Adanaspor forması giyen orta saha oyuncumuzdur.

Ercan Özbolat: 2006–2007 sezonunun devre arasında takımımıza katılan kanat oyuncusudur.

Sultan Yıldız: Adanaspor'a 2006–2007 sezonunun devre arasında katılan defans oyuncumuzdur.

Muttalip Kandemir: Y.Ereğlispor’dayken Adanaspor karşısında gösterdiği parlak performansla dikkat çeken ve hemen o hafta takıma katılan futbolcumuzdur. Fakat Adanaspor’a o performansı gösterememiştir.

Cem Hallaçeli: Adanaspor'a 2006–2007 sezonunun devre arasında gelen ve şampiyonlukta büyük pay sahibi olan futbolcumuzdur. 2007-2008 sezonunda da yanı başarıyı göstererek ikinci şampiyonlukta da büyük emekleri olmuştur.

Mehmet Aksu: 2006–2007 sezonunun devre arasında Adanaspor'a gelen forvet oyuncusudur.

Edip Saruhan: 2006–2007 sezonunun devre arasında takıma katılan ve 1,5 sezon Adanaspor forması giyen savunma oyuncusudur.

Nuri Terliksiz: 2006–2007 sezonunun devre arasında takıma katılan, sonraki sezon kiralık olarak gönderildikten sonra 2009–2010 sezonunda tekrar takıma katılan stoper oyuncumuzdur.

Sözlük Çalışmasına (şimdilik) Emeği Geçenler:
Faruk Acar
Mahir Alev
Kırık Ayna
Şehmuz Seferbeyoğlu
Fatin Murat Seferbeyoğlu
Şenol Yıldızdoğan
Halit Gürer
Hakan Tabakan

adanasporlugati.blogspot.comHaber okunma sayısı: 4004

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Düzeltme

    Misafir 28 Şubat 2014 22:38 Bora rizespor maçında 5 gol atmıştır.Balıkesir değil

DİĞER HABERLER

camur-sevket

Çamur Şevket

02 Mayıs 2014 Cuma 07:25
adanaspor-sozlugu

Adanaspor Sözlüğü

15 Kasım 2012 Perşembe 10:27
1967-68-yili-sari-lacivertli-kadro

1967-68 Yılı Sarı Lacivertli Kadro

03 Kasım 2012 Cumartesi 16:16
bunlari-biliyormuydunuz

Bunları Biliyormuydunuz...

25 Eylül 2012 Salı 11:51